Dana Jakoubková | Úterý, 22. červen 2021 |
Koupě a rekonstrukce staršího domu může být vzrušujícím způsobem, jak získat domov snů, ale i finanční loterií či náročným cvičením z představivosti. Na druhou stranu pokud se to povede, může vás nové bydlení stát méně než novostavba. Pavel a Ĺubica ale věděli, jak postupovat, aby riskovali co nejméně, a dnes jsou ze své volby nadšeni. Úžasná proměna je v podstatě zcela novým domem zasazeným do původních proporcí, s výrazně vyšší kvalitou bydlení a osobitým stylem.
Rekonstrukce domu byla jasná volba
Když manželé dům koupili, byl v provozu již sedmý rok. Konstrukčně bylo vše v pořádku a na svoji dobu (rok výstavby 2008) i progresivní v podobě difuzně otevřené skladby stěny. Od prodávajících se také dozvěděli, že dům nestavěla stavební firma, ale místní tesař pod stavebním dozorem architekta a za využití dřeva ze zdejších lesů, což bychom dnes označili nálepkou udržitelná výstavba pod taktovkou cirkulární ekonomiky.
Potud vše v pořádku. Ovšem fasáda si říkala o face lift a ani interiér nebyl podle představ nových majitelů. Že bude třeba dům rekonstruovat po stavebnětechnické i architektonické stránce, ovšem věděli od začátku. Proto si vyžádali od prodávajících kontakt na architekta, který dům navrhl.
Nad původními plány s ním pak probrali, co vše lze uskutečnit. Bylo třeba upravit dispozici a následně zrealizovat zcela nový interiér na základě individuálního designového návrhu, včetně atypických kusů nábytku. Došlo i na výměnu fasády a vstupních dveří, instalovalo se nové topení, chlazení a rozvody elektřiny.
Architekt přetlumočil představy majitelů do přitažlivého uspořádání prostoru se vzájemným působením konstrukčních, dispozičních, funkčních a čistě vizuálních prvků. Výsledkem je výrazný a přitom jednoduchý, líbivý, ale i osobitý interiér, jehož vlídnost je téměř svůdná.
KONTINUITA: Výraz domu prokazuje velkou úctu k jednoduchosti, jejíž podmanivost završuje nové opláštění ze sibiřského modřínu natřené na šedo. Světle šedý pigment olejového nátěru sjednocuje i všechny konstrukční dřevěné prvky interiéru. Hlavní obytná místnost směřuje k prosklenému portálu, který oslavuje zahradu a propouští do domu jemnou, uklidňující atmosféru.
Tento dům soutěží v anketě Dřevostavba roku 2021
Pomozte nám zvolit nejhezčí dřevostavby roku! Tato rodinná dřevostavba se uchází o váš hlas v anketě Dřevostavba roku pod názvem "Poklad z druhé ruky". Hlasujte a získejte atraktivní ceny...
Hlasovat v anketě
REDESING: Volba materiálů, barev a individuální design jsou klíčovými faktory nově pojatého interiéru, který proměnil architekt na míru potřebám a estetickému cítění majitelů domu. Kromě židlí, ušáku a svítidel je vše nad rámec přiznané konstrukce vyrobeno v truhlářsko- zámečnické dílně. Konstrukční řešení solitérních kusů nábytku kombinuje subtilní ocelové tyčové konstrukce s dřevěnými lakovanými a dýhovanými výplněmi, přehlídku soudržnosti interiéru završuje barevné sladění prostoru, výběr dekorací, obrazů a svítidel. Masivní estetika dřeva a surové fyzično kovových povrchů nepůsobí těžkopádně. Významnou roli v tom hraje archetypální vlídnost přiznané konstrukce, s níž působí prostor zabydleně sám o sobě, i étos jednoduchosti zařizovacích prvků.
Komentář architekta
Jednoduché hmotové řešení domu, umístění na pozemku, obdélníkový půdorysný tvar, kompozice oken, umístění vstupu a sedlová střecha odpovídá obvyklým požadavkům CHKO. Ty jsem nechtěl pouze formálně splnit, snažil jsem se k nim přistoupit kreativně a přenést logiku selského rozumu, který i bez předpisů CHKO určoval po staletí architekturu staveb historické vesnické architektury, do typologie moderní stavby rodinného domu. Mojí ambicí bylo vytvořit moderní vesnický dům, který by odpovídal architektonicky, stavebně technicky i svým vybavením současným požadavkům, a přitom byl realizovatelný za rozumné peníze.
Ing. arch. Tomáš Klanc
Klanc architekti
VÝRAZ: Dispoziční řešení domu do třech identických částí je podřízeno hlavní konstrukční opoře domu – plné vazbě ve tvaru písmene „A", která vychází z tradičního venkovského stavitelství. Sedmimetrový rozpon šířky domu pomáhají překonat šikmé vzpěry namísto středového sloupku a spolu s ostatní přiznanou konstrukcí jsou hlavní součástí architektonického výrazu interiéru. Prolínání záměrně přiznaných konstrukčních, dispozičních, funkčních a čistě vizuálních prvků přes sebe a jejich vzájemná prostorová interakce, přináší uživateli nezaměnitelné vjemy. Ústřední „sochařskou formou" prostoru je ocelové schodiště, vyrobené z plechu a pásoviny a jako jeden kus vložené do konstrukce domu. Jeho výrazné vodorovné (nášlapy) i svislé (zábradlí) dělení přidává do interiéru další vrstvu, která svojí subtilností a barvou kontrastuje s převažujícím konstrukčním dřevem a velkými plochami dřevěných obkladů.
EFEKT: Dům je prototypem minimalistické stavby, nic v něm nechybí, ani nepřebývá, vše je velké tak akorát. Přesto zbylo místo i na něco neobvyklého – otevřenou galerii, která přináší do interiéru efekt podstatně dražší stavby i přesto, že se jedná o malý, úsporný domek. Galerie slouží jako zašívárna i herna a její zábradlí materiálově navazuje na schodiště.
Technické parametry
- Typ domu: nízkoenergetický
- Zastavěná plocha: 96 m2
- Užitná plocha: 160 m2
- Konstrukční systém: rámový lehký skelet, difuzně otevřená skladba
- Energie / teplo: elektrokotel, podlahové elektrické topení + krbová kamna + reverzní klimatizační jednotka
- Větrání: přirozené okny
- Autor arch. návrhu a projektu: Ing. arch. Tomáš Klanc www.klanc.cz
- Realizace: 2018, subdodavatelsky
Tento článek vyšel v časopisu DŘEVO&stavby 3/2021
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 95 Kč
koupit časopis
Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
V objetí lesa
Místo, kde stojí tahle moderní roubenka, navigace ještě ani nezná. Jan na nás proto čeká na návsi, aby nám zbytek cesty ukázal osobně. Mineme poslední domy, kousek jedeme mezi poli,…
-
Pohoda v srdci Orlických hor
Horská silnice mě vede dolů podél hřebene Orlických hor, těsně u hranic s Polskem, k obci s příznačným názvem Orlické Záhoří. Nebe je bez mráčku a i přes první zářijové dny je…
-
Okouzlující roubenka s kachlovými kamny v barvě chilli
Navštívit tuto okouzlující roubenku na okraji Olomouce jsme měli možnost jen v jednom pevně daném dni. Michal s Barborou totiž hodně cestují, a tak se v ní i oni zastavili v podstatě jen…
-
Jednoduše vymazlený srub
Pojem „na samotě u lesa" může mít více výkladů, tahle návštěva mu jde ale až na dřeň. Navigace vás sem dovede bezpečně, když ale zavelí, že máte odbočit z uzounké lesní cesty…